Agadir

Jest to zdecydowanie najbardziej znany marokański kurort. Przyjeżdża się tu głównie dla wspaniałych, szerokich plaż i gorącego słońca.Panująca tutaj atmosfera zdecydowanie różni się od tej panującej w Marrakeszu czy Fezie Miasto kryje także tragiczną historię. Trzęsienie ziemi w 1960 r. prawie doszczętnie zrujnowało Agadir.

Agadir nie jest miejscem, w którym znajduje się duża ilość zabytków. To typowa nadmorska miejscowość z szeroką promenadą, nowymi hotelami, klubami nocnymi i eleganckimi restauracjami. To świetne miejsce na wypoczynek.

Jeśli jednak znudzi Ci się leżenie na plaży polecamy odwiedzić jedno z tych miejsc:

Musee du Patrimoine Amazighe – muzeum zbudowane dla upamiętnienia trzęsienia ziemi. Do obejrzenia wystawa etnograficzna dotycząca kultury Berberów. Godziny otwarcia pn.-sb. 9:30-17:30. Wstęp 20Dh (ok. 7zł)

Vallee des Oiseaux – To przyjemny park, w którym można odpocząć słuchając śpiewu ptaków. Ciekawa roślinność i nieduża odległość od plaży sprawiają, że przychodzi tu spora ilość osób. Godziny otwarcia: codziennie od 9:30-12:30 i 14:30 do 18:00. Wstęp 5Dh (ok. 2zł)

Jardin de Olhao – jeden z ładniejszych parków Agadiru. Godziny otwarcia: wt.-nd. 9:00-12:00 i 15:00-18:00 Na swoim terenie mieści Exposition Memoire d’Agadir – wystawę poświęconą trzęsieniu ziemi w 1960r. Godziny otwarcia: wt.-sb. 9:00-12:30 i 15:00-19:00

La Medina d’Agadir – Nowa medyna zaprojektowana przez Coco Polizzi’ego powstała na początku lat 90. Miała zastąpić medynę zburzoną przez trzęsienie ziemi. Teraz głównie handluje się tam pamiątkami.

Kazba – Położona na wzgórzu w północnej części miasta kazba góruje nad miastem. Do dziś zachował się tylko niezbyt imponujący fragment murów, lecz warto się tam dostać ze względu na panoramiczny widok na cały Agadir. Przy parkingu obok kazby można przejechać się na wielbłądzie. Na stoku wzgórza z kamieni ułożony jest napis „Bóg, król, naród”.

Pasące się obok kazby wielbłądy

Parking przed kazbą