Al-Dżadida 1

Dobra na każdą kieszeń Al-Dżadida wiele zawdzięcza czasom portugalskim. Urocza obwarowana starówka to skarb miasta i właśnie tam proponujemy się udać jak najprędzej.

 

 

 

Na długości około 300 metrów jest wszystko co uważamy za godne polecenia. Wypada zacząć od Cite Portugaise (cytadela).  Zaraz obok znajduje się Eglise de l’Assomption – Kościół Wniebowzięcia z XVIIw. Co ciekawe i warte odnotowania na przeciwko świątyni katolickiej znajduje się meczet – Grande Mosquee. Dwie ulice dalej obejrzeć można kościół św. Antoniego Padewskiego. W najważniejszym miejscu Al-Dżadidy jest więc przewaga świątyń katolickich nad muzułmańskimi.

Po Portugalczykach została tu także Citerne Portugaise (portugalska cysterna) czyli podziemny zbiornik wodny używany już od XVIw. Ciekawe pomieszczenie wybudowane w stylu manuelińskim na podstawie kwadratu najprzyjemniej jest odwiedzać w małej grupie bądź samemu. Citrene Portugaise otwarta jest codziennie od 9:00 do 13:00 i od 15:00 dom 18:30. Za wstęp zapłacimy 10Dh (ok. 3.50zł).

Przyjemne wrażenie sprawia także spacer po murach obronnych. W rogach starówki ulokowane zostały 4 bastiony. Od północnego wschodu mury wieńczy bastion St. Sebastian, który kiedyś był siedzibą Inkwizycji. Idąc na południe dotrzemy do Bastionu de’l Ange, z którego widok wydaje się być najciekawszy. Po zachodniej stronie wejść można na bastion du St. Esprit i Bastion St. Antoine.