As-Sawira

As-Sawira to bardzo przyjemne, leżące nad Oceanem Atlantyckim miasteczko. Wiele lat temu miejsce to upodobali sobie hipisi i do dziś czuć w nim luźny klimat tamtych czasów. Brak namolności sklepikarzy i morskie powietrze sprawiają, że prawie każdy turysta poczuje się tutaj swobodnie i beztrosko. Co więcej, medyna As-Sawiry należy do jednej z atrakcyjniejszych. Wpisana została nawet na liste UNESCO.

 

Dobrym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania jest parking samochodowy pomiędzy Ogrodem Orsona Wellsa, a portem sardynkowym. To koniec boulevard Mohammed V i łatwo tam trafić. Nie należy płacić więcej niż 5Dh za zostawienie samochodu. Obok parkingu funkcjonują ‚smażalnie rybne’ ze świeżymi owocami morza i naturalnie świeżymi rybkami. Przekraczając Porte de la Marine wchodzi się na teren portu. Można zaobserwować jak pracują tutejsi rybacy, czy też pooglądać rybne targi (pn.-sb. 15:00-17:00). Cały port okupowany jest przez mewy, trzeba uważać żeby nie zostawiły na ubraniu przykrej niespodzianki.

Przy porcie znajduje się Skala Du Port (otwarte codziennie 8:30-12:00 i 14:30-17:30, wstęp 10Dh) – południowy bastion As-Sawiry. Rozpościera się stąd ładny widok na całą medynę.

Skala du Port

Wychodząc z portu wystarczy przejść przez Plac Moulaya Hassana, na którym często występują przeróżni artyści, i już wchodzi się na teren medyny. Najprzyjemniejszy wydaje się spacer wzdłuż murów: najpierw w lewo uliczką Rue de la Skala, a następnie schodkami wgórę na Skala de la Ville. Ten odcinek muru chroniący miasto m.in przed gwałtownymi podmuchami wiatru alizee prowadzi do bastionu północnego. Na odległości całego tego fragmentu ustawione zostały brązowe armaty.

Skala de la Ville i Bastion Północny

Schodząc z murów wystarczy pójść byle którą uliczką na wprost, a i tak znajdzie się w centrum medyny. W porównaniu do innych, ta nie jest zbyt skomplikowana. Stare miasto nie posiada atrakcji wybijających się przed szereg, ale całość jest bardzo ładnie skomponowana, schludna i estetyczna.

Deptak w As-Sawirze

W centrum medyny znajdują się m.in suk jubilerski oraz suk rybny i suk przypraw. Północna jej część to dzielnica żydowska-mallah.

W lipcu odbywa się tu jeden z większych festiwali muzyki Gnawa.