Casablanca

Casablanca to wielka aglomeracja, w której arabska kultura zderza się z działalnością światowych koncernów. Symbolem miasta jest olbrzymi meczet Hassana II. Jego minaret jest najwyższą sakralną budowlą na świecie. Dowiedz się co jeszcze możesz podziwiać w tym wyjątkowym mieście.

 

 

 

Najciekawsze budynki powstały w Casablance w czasie trwania protektoratu francuskiego. Można zawiesić oko na gamchu kina Rialto z 1930 r. czy Cathedrale du Sacre Coeur.

Będąc w centrum polecamy zwrócić uwagę na hotele Transatlantique, Exelcior i Hyatt Regency. Obsługują swoich gości od I poł. XXw.

W Casablance czuć powiew atmosfery Starego Kontynentu. Nawet medyna, która powinna być typowo arabska wygląda trochę jak europejski bazar-sprzedaje się tutaj sporo podróbek markowych produktów.

My skupiliśmy się głównie na monstrualnym meczecie Hassana II, który położony jest nieco na północny-zachód od ścisłego centrum. Olbrzymia świątynia z odsuwanym dachem, najwyższym minaretem na świecie (210m) pomieścić może ponad 20 tys. osób.
Mogą go oglądać także turyści, choć konieczna jest opieka przewodnika. Wstęp kosztuje 120/60 Dh (ok 40/20zł), a godziny wejść: sb.-czw. 10:00,11:00,14:00, pt. 14:00.

Wejście do meczetu

Najwyższa sakralna budowla na świecie - 210m

Francuzi wpadli na pomysł wybudowania nowej medyny. Wzniesiona w latach 30 Quartier Habous znajduje się na południowy-wschód od centrum. Warto tam zajrzeć m.in ze względu na pałac Mahakma du Pacha z 1952r.

Czymś w rodzaju Beverly Hills jest w Casablance dzielnica Anfa. Mieszczą się tutaj wystawne rezydencje śmietanki towarzyskiej mieszkańców i inwestorów.

Stosunkowo łatwo kupić tutaj pamiątki po normalnej cenie. Wielu sklepikarzy wywiesza ceny. To kolejna oznaka innego podejścia do życia Marokańczyków mieszkających w Casie. Sporo takich sklepów można znaleźć orzy Aveune des FAR.

Avenue des FAR