Chefchaouen

Położone gdzieś w górach Rif Szafszawan(Chefchaouen) dopiero od kilku lat dostępne jest dla turystów.  Do niedawna uważany był za święte miasto i obcokrajowcy nie mieli do niego wstępu. Samo miasto jest niezwykłe nie tylko ze względu na malownicze położenie, ale także z powodu niebieskiego koloru ścian budynków w medynie.

 

 

Zamieszkały przez około 40 tyś. ludzi Szafszawan jest idealnym miejscem aby oderwać się od molochu wielkich miast i natarczywości naganiaczy. Życie w medynie toczy się powoli. Nie trzeba zrobić nic więcej, jak tylko wybrać się na spacer, aby móc podziwiać to co najlepsze w tym górskim miasteczku. Jego nieduża wielkość sprawia, że najciekawsze zakątki nie są oddalone od siebie o setki metrów.  Głównym placem medyny jest Place Uta el-Hammam (Plac Gołębi). Można tu spróbować regionalnej kuchni. Z placem bezpośrednio sąsiaduje Grande Mosquee(wielki meczet) oraz kazba.

Jedna z niebieskich uliczek medyny

Po spenetrowaniu uliczek i zaułków warto przejść do północno-wschodniej części medyny gdzie znajduje się brama Bab al-Ansar. Znajduje się tam źródło Ras-el Ma gdzie za darmo można spróbować górskiej wody. Kilkadziesiąt metrów niżej w tym samym potoku kobiety piorą ubrania i dywany.

Pralnia w potoku

Bardziej wytrwałym spacerowiczom polecamy wycieczkę do hiszpańskiego meczetu. Po przejściu na drugą stronę potoku należy skręcić w prawo i asfaltową drogą przejść około 1200m. Naszym oczom ukaże się wtedy wzgórze na szczycie którego stoi wyżej wymieniona świątynia. Pozostaje więc już tylko wspiąć się na szczyt i podziwiać panoramę całego miasteczka.

Hiszpański meczet

Jeśli ktoś ma ochotę na więcej to istnieje możliwość wyruszenia w góry. Poleca się jednak wynajęcie przewodnika, gdyż nie trudno się zgubić w kiepsko oznaczonych górach Rif.

Należy także pamiętać, że tereny gór Rif to obszar uprawy konopi indyjskich. Często pojawiają się oferty sprzedaży od lokalnych dilerów jednak radzimy się ich wystrzegać. Policja często organizuje prowokacje, a pobyt w marokańskim więzieniu nie jest najprzyjemniejszą rzeczą jaką można robić w tym kraju.