Fez 1

 

Fez to żelazny punkt każdej wycieczki do Maroka. Pięknie wykonane szkoły koraniczne, majestatyczne mury, najstarszy uniwersytet na świecie czy przepełnione ciekawymi wyrobami stragany to tylko niektóre atrakcje jakich można doświadczyć w dwóch średniowiecznych feskich medynach. Serwujemy garść informacji na temat najciekawszych miejsc i doradzamy co zrobić, żeby nie przeoczyć niczego godnego uwagi.

 

Medyna Fas al-Bali – stara medyna, założona jako stolica dynastii Idrisów na przełomie VIII i IXw. Zamieszkuje ją około 160 tys. ludzi co czyni to miejsce największą zaludnioną przestrzenią wolną od ruchu samochodowego. Tutaj znaleźliśmy najwięcej atrakcji oraz najtańsze hotele.

 

 

 

Medyna Fas al-Dżdid – nowa medyna, położona zaledwie kilkaset metrów od swojej siostry. Założona w 1276 r. przez Marynidów jako powiększenie Fas al-Bali. W jej obrębie ulokowana jest dzielnica żydowska-mellah, a także pałac królewski oraz spory targ.

 

 

 

Inne atrakcje – Poza murami obu średniowiecznych medyn także czekają na nas atrakcje. Ville Nueve to przykład tego, jak wygląda nowoczesne arabskie centrum miasta, grobowce Marynidów to mogiła jednej z marokańskich dynastii.