Fas al-Bali

Fas al-Bali nazywana jest czasem najbardziej skomplikowaną milą kwadratową na świecie. Od głównych ulic medyny odchodzą niesymetrycznie wąskie uliczki tworząc labirynt, w którym nie trudno się zgubić. Wszędzie pełno straganów, restauracji, garkuchni i pracowni rzemieślniczych. Co krok jesteśmy zaskakiwani przez różnorodne zapachy i nigdy nie widziane wcześniej wyroby. Wszystko to sprawia, że odnalezienie nawet tych najznakomitszych atrakcji medyny Fas al-Bali nie jest takie proste. Zabieramy w krótką wycieczkę po miejscach które trzeba zobaczyć , a także piszemy parę słów o tym, czego po prostu nie da się uniknąć.

 

Garbarnia Szawara – Chyba najbardziej popularna pocztówka z Fezu pochodzi właśnie stąd. To tutaj od setek lat w pocie czoła Marokańczycy wyrabiają skóry. Mimo powalającego odoru jaki unosi się wokół kadzi z barwnikami wizyta w tym miejscu jest niezapomnianym doświadczeniem.

 

 

Bab Bu Dżalud Zwana przez miejscowych „blue gate” brama Bu Dżalud jest najbardziej wystawnym wejściem do medyny. W stosunku do starego miasta jej wiek jest wyjątkowo młody. Przeczytaj więcej o jej historii!

 

 

 

Meczet Karawijin W samym sercu medyna kryje meczet z IXw., przy którym miał się mieścić najstarszy uniwersytet świata.Położony bardzo blisko zwykłych zabudowań wydaje się być nieszczególny, warto się przekonać jak jest naprawdę podchodząc bliżej.

 

 

 

 

 

 

 

Medresa Bu-Inanijja Medresa ta zbudowana w XIVw. uważana jest za jedną z najpiękniej szych w całej medynie. Zobacz dlaczego.

 

 

 

 

Medresa Al-Attarin – Konkurentką szkoły koranicznej  Bu-Inanijja na najpiękniejszą w całym Fezie jest medresa Al-Attarin. Piękne zdobienia w drzewie cedrowym wzbudziły w nas zachwyt.