Dżemaa el-Fna 2

Całe życie turystyczne Marrakeszu toczy się wokół placu Dżemaa el Fna. Nazwa placu nie jest jednoznaczna. Tłumaczy się ją jako „plac bez meczetu” lub „zgromadzenie umarłych”.

 

 

 

 

Senna atmosfera panująca tutaj w dzień wraz z zachodem słońca przeistacza się w tętniącą życiem scenerie pełną marokańskich zapachów i kolorów. Kucharze rozstawiają garkuchnie tworząc wielką jadłodajnie, zaklinaczy węży zastępują tancerze gnawa, pojawiają się opowiadacze klechd i legend, muzycy i kabareciarze. Plac okupują także straganiarze oferujące świeże soki oraz daktyle. Miejsce jest świetnym punktem orientacyjnym, z którego dobrze wystartować w poszukiwaniu kolejnych atrakcji Marrakeszu.

Zaklinacz węży

Wieczorami, gdy na placu dzieje się najwięcej, nie sposób ominąć rozstawionych w północnej części placu garkuchni. Wybór potraw nie jest powalający, ale każdy chętny spróbowania marokańskich przysmaków nie będzie miał z tym problemu. Przedstawiamy cennik smakołyków najczęściej serwowanych na Dżemaa-el Fna:

Harira (marokańska zupa)- 3 Dh

Tajin – 20-30 Dh

The (herbata) – 1-5 Dh

Chabakiya (słodkie ciastko) – 3 Dh

Les dattes (daktyle) – 3Dh

Quatre de tut (ćwiartka głowy kozy) – 15 Dh

Tut (cała głowa) – 60 Dh

mała (petite) miska ślimaków – 5 Dh

duża (grande) miska ślimaków 10 Dh

1 Dh – ok. 0,35zł

Jedne z głównych dań podawanych na placu

Ślimaki, świeże ślimaki!

Będąc już na Dżemaa el-Fna można skierować się na południe, wejść w ulicę Rue Bab Agnau i wybrać się na film. Mniej więcej w połowie ulicy znajduje się kino. Ceny biletów od 15-25Dh (6-10zł) w zależności od miejsca. Marokańska kinematografia nie jest powalająca, ale nam wydało się to oryginalnym pomysłem na spędzenie czasu.