Meknes

Miasto, którego symbolem jest brama Bab el-Manosur ma w swoich granicach kolejną medynę wpisaną na listę UNESCO. Meknes pozostaje w cieniu Fezu, lecz naprawdę warto go odwiedzić i przekonać się, że wcale nie musi być uważany za najskromniejsze z czterech cesarskich miast.

 

 

 

Każdy turysta odwiedzający Meknes poświęci najwięcej czasu medynie. Najlepiej zwiedzanie rozpocząć od placu Place el-Hedim, który jest największym w tej części miasta i wszędzie łatwo z niego trafić. Robiąc zaledwie kilka kroków odwiedzić można Muzeum Meknesu i Muzeum Dar Dżamaji poświęcone marokańskiej sztuce (Godziny otwarcia:codzienie oprócz wt. 9:00-17:00, wstęp 10Dh – ok.3.50zł). Natomiast dwracając wzrok na wschód naszym oczom od razu ukażą się Bab el-Mansour oraz Bab Dżami an-Nuwar. Przekraczając tą pierwszą znajdziemy się na Place Lalla Aouda. Meczet znajdujący się po lewej stronie na wprost do Lalla Auda powstały w 1680.

My od razu udaliśmy się na południe aby zobaczyć Mauzoleum Mulaja Idrisa, Pawilon Ambasadorów i Więzienie chrześcijańskich niewolników.

Zbudowane w 1703r. mauzoleum dostępne jest dla niemuzułmanów. Godziny otwarcia: codziennie oprócz pt. 9:00-12:00 i 15:00-18:00.

Mauzoleum Mulaja Idrisa

Pawilon Ambasadorów(godziny otwarcia: codziennie 9:00-12:00 i 15:00 do 18:00, wstęp 10Dh-ok. 3.50zł) to miejsce gdzie niegdyś byli przyjmowani zagraniczni ambasadorowie. Za pawilonem znaleźć można schodki prowadzące do więzienia chrześcijańskich niewolników. Nazwa być może trochę straszy, ale w rzeczywistości te pomieszczenia pełniły funkcje spichlerza.

Wracając do Place el-Hedim udaliśmy się zobaczyć zachodnią część medyny. Poprzez korytarze wąskich uliczek udało nam się dotrzeć do Meczetu An-Nadżdżarin, Wielkiego meczetu oraz medresy Bu-Inanijja. Bardziej na północ znajdują się kolejne dwa meczety: el-Berdain i Ben Khadra. Oczywiście wstęp dla niemuzułmanów wzbroniony. Zamast tam my udaliśmy się na suk z popularnymi w Maroku skórzanymi butami zwanymi babouches. W zależności od jakości kosztują od 90Dh w górę.

W medynie Meknesu można przespacerować się także uliczkami żydowskiej dzielicy (mallah) czy wyjeżdżając z miasta w stronę Azrou wstąpić do Haras de Meknes-państwowej stadniny(godziny otwarcia:pn.-pt. 9:00-12:00 i 15:70, wstęp bezpłatny).

Jednak najwięcej turystów po obejrzeniu Meknesu udaje się do pobliskiego Mulaj Idris, a stamtąd do oddalonego o 4km Volubilis-najlepiej zachowanej rzymskiej wioski w Maroku. Tak zrobiliśmy i my.