Tafraoute (Tafrawut)

Tafraoute (Tafrawut) to małe miasteczko w sercu Antyatlasu. Turyści przyjeżdżają tu podziwiać niecodzienne formacje skalne. Z tego samego powodu i my przyjechaliśmy w sam środek jednych z najstarszych afrykańskich gór.

 

 

 

Sam Tafrawut nie oferuje wiele. Jest tutaj mały targ, hammam oraz kilka restauracji.  Ciekawą opcją jest wypożyczenie roweru i zwiedzanie okolicy pedałując. Najciekawszymi wydają się być miejsca na południe od Place Moulay Rachid. Znajduje się on po drugiej stronie rzeki Wadi Massa obok Hotelu Tafraout. Wystarczy przemierzyć 1-2 km aby ujrzeć pierwsze, mocno zerodowane skały. Na wielu z nich powiewają marokańskie flagi. Wspinanie się nie jest zabronione. Radzimy jednak nie chodzić po cudzych działkach. Może to rozzłościć właścicieli.  Osobom lubiącym turystykę górską polecamy okoliczny szczyt Adrar Mqorn (2344m n.p.m.). Nie jest trudny technicznie lecz należy ze sobą zabrać sporą ilość wody, gdyż nie będzie możliwości uzupełnienia zapasów po drodze.

Szczyt Adrar Mqorn

W okolicy Tafrawutu znajdują się także ryty naskalne. Jeśli chce się je oglądnąć radzimy zapytać w mieście o przewodnika. Samemu będzie ciężko je zlokalizować.

Jadąc do Tafrawutu własnym autem warto pamiętać o zatankowaniu do pełna. Stacji benzynowych można nie zauważyć bądź mogą okazać się nieczynne. Należy także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Wszystkie trasy prowadzące do miasta są kręte i niebezpieczne. Styl jazdy marokańskich kierowców odbiega od norm do jakich przyzwyczajeni są Polacy.

Skała w Tafrawucie