Tanger 1

Miasto-łącznik pomiędzy Afryką, a Europą. Tutaj wielu przyjezdnych rozpoczyna swoją przygodę z marokańskim światem. Przeczytaj więcej o atrakcjach miasta będącego niegdyś azylem dla uchodźców i miejscem inspiracji wielu artystów.

 

 

 

Historia miasta jest dość interesująca. Gdy Francja i Hiszpania dzieliły pomiędzy siebie kraj, utworzono strefę, którą opiekować miały się mocarstwa. Bardzo liberalna polityka wobec Tangeru sprawiła, że przybyli tu żądni zabaw i inspiracji artyści, przeróżni uchodźcy, a za nimi prostytutki i marnotrawcy.

Tu zarówno nowa dzielnica(ville nouvelle) jak i medyna mają wiele do zaoferowania.

Najważniejszym punktem w ville Nouvelle wydaje się być plac Grande Socco. To schludne i zatłoczone miejsce to dobry punkt na start wycieczki po Tangerze. Polecamy zacząć od zwiedzania medyny żeby choć trochę zachłysnąć się arabską kulturą. Kierując się na północny wschód wejdziemy w ulicę Rue Es-Siaghine, która łączy Grande Socco z Petit Socco. Po drodze warto zwrócić uwagę na targ znajdujący się zaraz za murem po prawej stronie i hiszpański kościół. W okolicach Petit Socco znajdowały się kiedyś domy publiczne, kasyna i kawiarnie. Cała ta rubaszna maszynka rozpadła się kiedy w Maroku zabroniono sprzedaży alkoholu.

Grande Socco

Polecamy przejść dalej ulicą Rue de Marine do bastionu Burdż al-Hadżawi. Tym razem na naszej trasie znajduje się Wielki Meczet(niemuzułmanom wstęp do środka zabroniony). Z bastionu rozpościera się ładny widok na część portu. Od razu w oczy rzucają się dwie potężne armaty. Obydwie ważą po 20 ton.

Malunek w pobliżu Burdż al Hadżawi

Obowiązkowym punktem do zobaczenia w medynie jest kazba. Położona na samym szczycie starego miasta sąsiaduje z pałacem Sidi Husni i Mosquee de Kasbah (meczetem kazby). To świetne miejsce na zrobienie kilku panoramicznych zdjęć. Jednak najważniejszym punktem kazby jest Dar al-Machzan, pałac sułtański z XVIIW. Dziś zajmuje go Musee des Arts Marocains ed des Antiquites (Godziny otwarcia: codziennie oprócz wtorku 9:00-16:00 , wstęp 10Dh – ok 3.50zł).

Po opuszczeniu medyny odpowiednim miejscem na odpoczynek jest ulokowany przy Grand Socco Ogród Mandubijja. Dobrze nadają się do tego także okolice Eglise St-Andrew(kościół św. Andrzeja), w których łatwo znajdziemy mnóstwo zieleni i cienia.

Z tego rejonu nie pozostaje nic innego jak udać się na spacer do Ville Noueve. Pełna kawiarń, restauracji i hoteli przepustowa dzielnica jest zupełnie innym światem niż medyna. Siadając w jednej z knajp łatwo zaobserwować, że tutaj tok życia nie różni się dużo od europejskiego.

W Ville Noueve warto zwrócić uwagę na Galerie Delacroix organizującą interesujące wystawy i Grand Cafe de Paris, która liczy sobie ponad 90 lat i była najmodniejszym lokalem w Tangerze.

Nie można odmówić sobie przechadzki po szerokiej tangerskiej plaży. W lecie organizowane są tu koncerty. Na jednym z takich udało nam się być. Ludzie wspaniale potrafią się bawić, mimo że nikt nie spożywa alkoholu.

Plaża w Tangerze

Na koniec warto wspomnieć, że do Tangeru przybywa wielu turystów i można mieć problem ze znalezieniem wolnego miejsca w hotelu. My odwiedziliśmy 6 zanim znaleźliśmy wolny pokój. Polecamy więc rozpocząć poszukiwania jak najwcześniej.