Tetuan

Zwany „miastem złodziei” pięknie usytuowany Tetuan to trochę zapomniane przez turystów miejsce. Zdecydowanie niesłusznie. Jego medyna, znajdująca się na liście UNESCO przepełniona jest arabskimi ozdobami oraz smakami i zapachami Maroka. Zadbana Nowa Dzielnica to świetne miejsce na wieczorny spacer.

 

 

My najwięcej czasu poświęciliśmy na spacerowanie po wąskich i tłocznych uliczkach medyny.

Głównym punktem orientacyjnym jest leżący na pograniczu medyny i nowej dzielnicy Plac Hassana II z sąsiadującym Pałacem Królewskim.

Dzielnica handlowa podzielona jest na suki. Główne ich skupisko znajduje się na wschód od Pałacu Królewskiego.

Sklep 'Przy bramie'

 

Udając się na południe z tego miejsca dotrzemy do dzielnicy żydowskiej – Mallah. Natomiast kierując się z suków na północ trafimy do dzielnicy mieszkalnej, która jest dużo bardziej spokojna od przepełnionych krzykiem handlarzy ulic Rue Terrafin czy Rue Ahmed Torres. Obok dzielnicy mieszkalnej usytuowana jest kazba. Aby do niej dotrzeć najlepiej jest wyjść z medyny przez Bab Sebta, skręcić w lewo i przejść przez cmentarz. Z okolicznego wzgórza rozciąga się malowniczy widok medyny i całego Tetuanu położonego pomiędzy zboczami gór.

Uliczka w medynie

Kolejna urocza uliczka medyny

W samej medynie warto jeszcze dotrzeć do Meczetu Sidi Saidi i Wielkiego Meczetu. Dojście do nich może sprawiać pewne kłopoty, warto zapytać o drogę.

Zwiedzić można także Musee Marocain (Godziny otwarcia: pn.-pt. 8:30-11:30 i 15:00-18:00, Wstęp 10Dh) oraz Ecole des Metries-szkołe, w której studenci uczą się rzemiosła Godzny otwarcia:8:30-12:00 i 14:30-18:30.Wstęp 10Dh (ok. 3.50zł).

Chociaż Tetuan jest nazywany miastem złodziei nie należy się bardzo obawiać kradzieży. W medynie często można dostrzec posterunki policji, a rabusie nie grasują tutaj tak jak kiedyś.