Choroby i leki

Opisujemy choroby oraz dolegliwości jakie mogą przytrafić się każdemu turyście podczas pobytu w Maroku. Skorzystaj z porad i zdrowo ciesz się z czasu spędzonego w północnej Afryce.

Najczęściej spotykanymi dolegliwościami dotykającą turystów są choroby biegunkowe. Ciężko stwierdzić w 100%, które produkty dokładnie je wywołują, ale powszechnie odradza się picie wody z kranu, spożywanie nabiału oraz lodów. Jeśli jednak nie uda się uniknąć tej choroby polecamy zakup leków marokańskich. Działają zdecydowanie szybciej i skuteczniej niż te, które możemy dostać w Polsce. My korzystaliśmy z leku o nazwie Loperium. Wygląda tak:

Loperium

Kosztuje około 24 Dh (ok. 8zł).

Często zdarzają się także udary słoneczne. Należy chronić głowę przed słońcem i często pić. Bywają sytuacje, kiedy wydaje się, że wcale nie jest gorąco, a temperatura sięga 45 stopni Celsjusza. Wskazane jest także używanie kremu z mocnym filtrem.

W przypadku bólów czy gorączki sugerujemy kupno leku o nazwie Doliprame. Pudełko przedstawia się tak:

Doliprane

Kosztuje około 14Dr (ok.5zł).

Przed wyjazdem do Maroka warto zajrzeć do swojego stomatologa. Leczenie zębów w Maroku może okazać się nie do końca skuteczne, a ceny nie koniecznie zadowalające.

W przypadku poważnego pogorszenia się stanu zdrowia nie ma wyjścia i trzeba udać się do lekarza. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 USD, porada lekarska w nocy lub w weekend – 30 USD, natomiast dobowy koszt pobytu w szpitalu lub klinice – około 50 USD (bez kosztów leczenia).

Nie jest też najlepszym pomysłem obcowanie z bezpańskimi zwierzętami. Nawet jeśli piesek czy kotek wydaje się przyjazny może być chory na wściekliznę. W przypadku ugryzienia czy zadrapania koniecznie trzeba udać się do szpitala i zaszczepić się. Usługa ta jest bezpłatna i zdecydowanie nie warto z tym zwlekać.

 

Lista zalecanych szczepień:

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Tężec i błonica

Dur brzuszny

Byłeś w Maroku? Doświadczyłeś choroby, o której nie napisaliśmy? Pomóż nam uzupełnić dział i napisz!