Czego unikać?

Przedstawiamy kilka porad, które pomogą uniknąć przykrych i niechcianych sytuacji podczas podróży po Maroku.

Główną atrakcją wielu marokańskich miast są medyny. Spacerowanie po wąskich uliczkach, zaglądanie na każdy następny placyk i penetrowanie ich najodleglejszych zakątków to jedno z ulubionych zajęć turystów. Także i my spędzaliśmy sporo czasu oddając się tym zajęciom. Odradzamy jednak oddawać się takim przyjemnościom po zmroku. Istnieje wtedy większe ryzyko zostania napadniętym i obrabowanym. Szczególnie w miejscach oddalonych od głównych atrakcji turystycznych. Sami doświadczyliśmy nieprzyjemnej sytuacji, lecz udało się wyjść z niej cało. Nie przesądzamy, że takie historie zdarzają się za każdym razem. Polecamy jednak dmuchać na zimne i odpuszczać spacerowanie po zmroku po miejscach, które już na pierwszy rzut oka wydają się podejrzane.

Dobrą opcją na podróżowanie po Maroku jest komunikacja publiczna. Przemieszczanie się pociągami wygląda bardzo elegancko, natomiast jazda autobusem może przysporzyć kłopotów. Wiążą się one z opłatą za przewóz bagażu. Zdarzają się sytuacje, że przewoźnik zażąda od klienta wygórowanej ceny za bagaż (np 20,30 Dh). W rzeczywistości powinniśmy zapłacić 5-10 Dh. Należy stanowczo reagować na taką cenę. Można też w ramach protestu zabrać bagaż ze sobą do autobusu, zamiast pakować go do luku.

Polecamy także ustalanie ceny za usługę przed jej wykonaniem. Turyści często płacą wygórowane kwoty za przejazd grand taxi, wyprawę na pustynię czy hotel. Nie wspominając już o zwykłym kupowaniu pamiątek (odsyłamy do poradnika ‚Jak się targować?’). Warto przed wyjazdem zorientować się na temat cen za usługi, z których zamierza się skorzystać.

W medynach bardzo często turystom oferowane są narkotyki. Zdecydowanie odradzamy jakiekolwiek pertraktacje związane z kupnem. Wielu takich dilerów to podstawieni policjanci, którzy urządzają prowokacje. A marokańskie więzienia nie należą do najprzyjemniejszych..

Naszym zdaniem nie jest także najlepszym pomysłem picie wody z kranu. Może to spowodować komplikacje zdrowotne (więcej w dziale Choroby i leki). Nawet myjąc zęby warto korzystać z wody butelkowanej. Marokańska woda zawiera inną florę bakteryjną, która może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

A może Ty wiesz jak uczynić pobyt w Maroku bardziej bezpiecznym i komfortowym ? Napisz do nas!